Ako si vybrať správnu pracovnú obuv?

Bezpečnosť na prvom mieste
Výber správnej pracovnej obuvi je jedným z najdôležitejších krokov v rámci výberu osobných ochranných pomôcok pri práci.
Pri výbere pracovných topánok je potrebné dbať nielen na pohodlie, veď v práci trávite 8 a viac hodín denne a chcete sa cítiť komfortne, ale najmä na bezpečnosť a ochranu zdravia.
Bez ohľadu na to, či pracujete na stavbe, v sklade, v kancelárii alebo na iných náročných miestach, kvalitné bezpečnostné topánky vám poskytnú nielen ochranu pred rôznymi rizikami, ale aj komfort počas celého dňa.
Nosenie nesprávnej obuvi môže viesť k rôznym zraneniam, ktoré môžu mať vážne dôsledky. Preto je kľúčové vybrať si obuv, ktorá spĺňa bezpečnostné normy a poskytuje adekvátnu ochranu vzhľadom na konkrétny druh práce.
V článku sa zameriame na to, ako správne vybrať pracovnú obuv s dôrazom na bezpečnosť a pozrieme sa aj na rôzne faktory, ktoré ovplyvňujú výber pracovnej obuvi, vrátane správneho materiálu, bezpečnostných tried a ďalších aspektov, ktoré zabezpečia, že vaša obuv bude spĺňať všetky potrebné požiadavky.
Typy práce a riziká
Prvým krokom pri výbere pracovnej obuvi je zváženie povahy práce, ktorú vykonávate, a rizík, ktoré sú s tým spojené. Na rôznych pracoviskách sa vyskytujú rôzne nebezpečenstvá – od padajúcich predmetov, cez ostré objekty na zemi, až po vlhké a klzké povrchy. Pracovná obuv musí byť navrhnutá tak, aby spĺňala špecifické požiadavky vašej práce.
Ktoré riziká treba zvážiť?
Tlak a nárazy - Ak pracujete v prostredí, kde sa vyskytujú ťažké predmety, ktoré môžu spadnúť na vaše nohy (stavby, sklady), potrebujete obuv so špičkou odolnou voči nárazom.
Ostré predmety - Ak pracujete v prostredí, kde sa nachádzajú klince, sklenené úlomky alebo iné ostré predmety na zemi, mali by ste mať obuv odolnú voči perforácii podrážky.
Vlhkosť - Pre prácu v daždivých alebo vlhkých podmienkach je nevyhnutná vodoodpudivá, vodeodolná alebo vodotesná obuv.
Klzké povrchy - Ak sa pohybujete po klzkých povrchoch, ako sú umyté podlahy, alebo pracujete v prostredí s olejom alebo chemikáliami, obuv by mala mať protišmykovú podrážku.
Bezpečnostné triedy a označenia obuvi
Bezpečnostná obuv je rozdelená do rôznych tried podľa ochrany, ktorú poskytuje. Tieto triedy sú označené písmenami S1 až S7 a každá trieda má špecifické vlastnosti.
Bezpečnostné prvky pracovnej obuvi označujú vlastnosti, ktoré zabezpečujú ochranu pred úrazmi. Čo znamenajú jednotlivé písmená pri bezpečnostnej obuvi?

A – Antistatická obuv
AN – Ochrana členku
CI – Izolácia podošvy proti chladu
HI – Tepelná izolácia podošvy
CR – Odolnosť proti prerezaniu
E – Absorpcia energie v oblasti päty
FO – Odolnosť voči pohonným látkam
LG – Rebríkový úchyt
M – Metatarzálna ochrana priehlavku
WR – Vodeodolnosť
WPA – Prienik a absorpcia vody
C – Čiastočne vodivá obuv
P – Odolnosť proti perforácii (kovová vložka, veľký klinec)
PL – Odolnosť proti perforácii (nekovová vložka, veľký klinec)
PS – Odolnosť proti perforácii (nekovová vložka, malý klinec)
SC – Absorpcia úderov na špici, odolnosť proti oderu krycej špičky
HRO – Žiaruvzdorná podošva, odolnosť proti kontaktnému teplu
SR – Odolnosť proti pošmyknutiu (keramická dlažba s glycerínom)
Triedy bezpečnostnej obuvi

S1 - Základná verzia ochrannej pracovnej obuvi s bezpečnostnou špičkou proti nárazom, povinnou protišmykovou odolnosťou, uzavretou pätou pre dostatočnú stabilitu, absorpciou energie v päte, ktorá šetrí kĺby a elektrickým odporom. Je vhodná pre suché pracovné prostredie.
S1P – Oproti ochrannej obuvi kategórie S1 má aj kovovú planžetu podrážky, ktorá je odolná voči perforácii a prepichnutiu podrážky klincom, sklom, alebo iným ostrým predmetom. Je ideálna pre práce na stavbách alebo v dielňach.
S2 – Kategória S2 rovnakú ochranu ako S1, ale s pridanou ochranou proti prieniku a absorpcii vody – tzv. vodoodpudivý materiál. Sú vhodné pre prácu vonku aj za daždivého počasia.
S3 - Kombinuje ochranu S1 a S2 a poskytuje aj ochranu proti perforácii a prepichnutiu podrážky. Je ideálna pre práce v náročných vonkajších podmienkach.
S4 – Ide o gumenú, alebo celoplastovú bezpečnostnú obuv, ktorá má bezpečnostnú špičku, protišmykovú odolnosť, uzavretú pätu, absorpciou energie v päte a elektrický odpor.
S5 – Gumená, alebo celoplastová pracovná obuv s vysokou ochranou vhodná pre veľmi náročné podmienky, ako sú vlhké alebo chemicky agresívne prostredia. Okrem vlastností S4 má podrážku odolnú proti prepichnutiu.
S6 – Vysoko odolná obuv, ktorá má bezpečnostnú špičku, protišmykovú odolnosť, uzavretú pätu, absorpciou energie v päte, elektrický odpor, ochranu pred prienikom a absorpciou vody a vodeodolnosť.
S7 – Oproti kategórii S6 má ešte aj kovovú planžetu, ktorá chráni podrážku pred prepichnutím.
Čo zohľadniť pri výbere
Veľkosť - Obuv by mala byť správnej veľkosti. Príliš tesná obuv môže spôsobiť otlaky a bolesti, zatiaľ čo príliš voľná obuv môže znížiť stabilitu a spôsobiť podvrtnutia členkov.
Materiál - Vyberajte obuv z kvalitných a priedušných materiálov, ktoré umožnia nohe dýchať. Priedušné materiály zabraňujú nadmernému poteniu a vzniku nepríjemných zápachov.
Výstelka a podpora klenby - Zabezpečte si dostatočnú podporu pre vaše nohy, najmä ak pracujete dlhé hodiny. Kvalitná výstelka a podpora klenby môžu zabrániť bolesti nôh a chrbtice.