Predĺžte život svojmu stroju

Vyťažte z vašich strojov maximum s jednoduchými krokmi

Každý, aj ten najkvalitnejší stroj a náradie má svoju životnosť. Vo Würth sa stretávame s reklamáciami strojov, ktoré boli zle udržiavané, alebo boli nevhodne používané a tým zbytočne preťažované. Komu sa však chce čítať zložité a nudné návody na obsluhu? Rozhodli sme sa vám to uľahčiť a prinášame jednoduché tipy s ktorými podstatne predĺžite životnosť vašich strojov a náradia tak, aby ste z nich „vyťažili“ maximum.

 

Zničenie stroja či náradia z dôvodu neznalosti pravidiel na údržbu je zbytočným vyhadzovaním peňazí „do vzduchu“. Takto sa používateľ nielenže pripraví o stroj či náradie, ktoré mohli ešte dlho slúžiť, navyše v týchto prípadoch (a nie len u nás) sa záruka neuznáva. Prakticky tak zákazník prichádza aj o peniaze. Pre prehľadnosť sa na problematiku pozrieme z hľadiska typu používaného stroja či náradia:

1. Ručné náradie

Na ručné náradie poskytujeme záruku 60 mesiacov, na kľúče Zebra dokonca 120 mesiacov, čiže by za normálnych okolností malo vydržať minimálne takúto dobu. Hlavným dôvodom reklamácií ručného náradia býva poškodenie v dôsledku neodbornej manipulácie. Napríklad v prípade skrutkovačov sa stretávame s odštiepenými špičkami z dôvodu použitia hrubej sily, kedy sa využívajú namiesto dláta, sekáča, alebo na páčenie. Skrutkovače na takúto prácu nie sú stavané. Určené sú výhradne na uťahovanie či uvoľňovanie skrutiek.

Nevhodné použitie náradia

Hoci máme kvalitné vrtáky, nie všetky sú určené na všetky typy povrchov. Pokiaľ sa používajú do materiálov, na ktoré nie sú určené, nemožno sa čudovať, že takéto preťaženie nezvládnu a ulomia sa, poprípade vyzerajú akoby „zhoreli“. Poškodí sa ich ochranná vrstva a stávajú sa prakticky nepoužiteľnými. Ďalším príkladom, s ktorým sa stretávame, je použitie nevhodného nástrčného kľúča na uťahovačku. Dôkazom sú ryhy, preliačiny, deformácie, ktoré sú viditeľné na prvý pohľad.

2. Elektrické náradie

Pri elektrickom náradí je treba dbať na dve základné veci: výkonnostnú triedu stroja a jeho čistotu. Pred kúpou určitého typu stroja treba myslieť, na aký účel a do akých materiálov budete stroj využívať. Určite, čím výkonnejší, tým lepší, ak ale chcete ušetriť na stroji, určite nešetrite spôsobom „toto mi stačí“. Preťažený motor sa zahrieva na teploty, ktoré dlhodobo nezvláda a nakoniec vám zo dňa na deň „zhorí“.

'Zhorenie' stroja z dôvodu preťaženia

Ak máte pocit, že sa stroj prehrieva, stroj vypnite a nechajte ho vychladnúť. Pri nedodržaní tejto zásady časom dôjde k prehriatiu stroja a jeho súčiastok a k vážnemu poškodeniu. Pokiaľ diagnostikou nezistíme výrobné vady, ktoré by mohli spôsobiť, že sa motor pri štandardnom používaní zničil, záruku v prípade preťažovania stroja neuznáme a v princípe ani žiadny výrobca.

Často zanedbávanou vecou je čistota stroja. Pokiaľ je stroj určený na prašnú prácu, alebo na prácu v prašnom prostredí, neznamená to automaticky, že sa oň netreba náležite starať. Každý jeden stroj je citlivý na zanesenie motora. Pokiaľ sa usadený prach navyše zmieša s vlhkosťou, vo vnútri stroja sa vytvorí odolná vrstva, ktorá tieto komponenty obalí a časom spôsobí jeho znefunkčnenie.

Nedostatočné čistenie

Odporúčame po každej práci stroj prefúknuť čistým vzduchom z kompresora. Zamerajte sa najmä na vetracie drážky, poprípade filtre, ale nič nepokazíte ak si preventívne ofúknete celý prístroj. Takýmto jednoduchým trikom si stroj vyčistíte za pár sekúnd a pri pravidelnej údržbe vám vydrží dlhé roky funkčný.

3. Akumulátorové stroje

Špecifickou skupinou sú akumulátorové stroje, ktoré okrem iného závisia od kondície samotných akumulátorov. V princípe platí, že akumulátory/batérie by sa nemali skladovať v priestoroch, kde klesá teplota pod 0°C. Odporúčame akumulátory pred použitím v interiéri nechať „odležať“, aby sa zohriali na izbovú teplotu. Dôležitá je aj údržba nabíjačky pri ktorej je zásadné skladovanie, to znamená vyhýbať sa veľmi prašným a znečisteným miestam. Inak môže dôjsť z dôvodov znečistenia k vážnemu poškodeniu elektroniky.

Čo sa týka čistoty, platí to, čo pri elektrických strojoch. Po práci je ideálne stroj prefúknuť čistým vzduchom z kompresora, pričom sa zamerajte na vetracie drážky.

4. Pneumatické stroje

Hoci pneumatické stroje patria k tým konštrukčne jednoduchším, aj v ich prípade je potrebné dbať na niekoľko vecí, aby vás zanedbaná údržba nevyšla draho. V prvom rade treba dbať na čistotu používaného vzduchu. Nečistoty spôsobujú vážne poškodenie prístroja.

Správne primazávanie prístroja - nesprávne dávkovanie oleja má za príčinu zahltenie a prilepenie lamiel do rotora a môže dôjsť napríklad k zastaveniu prístroja alebo k zníženiu výkonu prístroja.

Tlak vzduchu - správne nastavenie tlaku vzduchu podľa návodu na použitie. Nesprávne alebo príliš vysoké nastavenie tlaku vzduchu má za príčinu poškodenie ložísk, bokov valca a poškodenie rotorových lamiel.

Všeobecné pravidlá

Všeobecne je dôležité premazávanie pohyblivých častí na prístrojoch - skľučovadla, SDS upínania a pod. Pri nedodržiavaní častého mazania týchto súčiastok môže dôjsť k rýchlemu opotrebovaniu a k ich poškodeniu.

Jednoduchými krokmi a pravidelnou údržbou si ušetríte vysoké náklady za možné opravy, či dokonca vyradenie a nutnú kúpu nového stroja či náradia. Myslite na to a vyťažte zo svojho náradia maximum!