Vitajte na Würth Slovensko Predaj len pre podnikateľov  
svetlomety auto
Polymér – revolúcia obnovy svetlometov

Nová technológia nanášania polyméru prináša oproti klasickej metóde leštenia zájdených svetlometov časovú úsporu a neporovnateľne lepší výsledný efekt! A čo je najlepšie, je vhodná úplne pre každého, bez predošlých skúseností. My vám v článku ukážeme, ako na to.

Donedávna naši zákazníci na renováciu zažltnutých svetlometov používali klasickú metódu brúsenia, a následného leštenia pomocou politúry. Avšak metóda polyméru posúva celý proces na úplne inú úroveň. Na predstavu uvádzame naj benefity tejto technológie:

1. JEDNODUCHOSŤ

Hoci sa to možno nezdá, renovácia svetlometov pomocou polyméru je naozaj jednoduchá a zvládne ju aj človek bez predošlých technických zručností. Stačí sa držať postupu. Skvelé na celom procese je to, že pokiaľ dôjde k chybe, vždy viete spraviť krok vzad, a následne pokračovať až do dosiahnutia požadovaného výsledku.

Polymér môžu využívať nie len autoservisy, ale napríklad aj pneuservisy, ktoré počas „hluchého“ obdobia vedia svojim zákazníkom ponúknuť službu navyše. Sadu vedia využiť aj koncoví spotrebitelia na vlastnom vozovom parku.

2. RÝCHLOSŤ

Časový aspekt je v dnešnej dobe vyťažených dielní veľmi dôležitý. Metóda leštenia pomocou polyméru je do polovice procesu totožná s klasickou metódou. Najskôr sa musia svetlomety prebrúsiť. Tu je čas identický.

Výrazný časový rozdiel sa však prejaví v druhom kroku. Leštenie polyitúrou, kde každý krok zaberie cca 5 minút, dokopy cca 20 minút, oproti metóde nanášania polyméru, ktorá zaberie cca 1 minútu! To je 19 minútový rozdiel na každom svetle. Zrazu máte čas aj na desiatu či kávu.

3. VÝSLEDNÝ EFEKT

Akokoľvek sa vám to môže zdať neuveriteľné, výsledný efekt pri použití polyméru je násobne krajší ako pri tradičnej metóde. V podstate na svetlomety nanášate novú vrstvu plastu a ony tak vyzerajú ako nové.

4. DLHOTRVÁCNOSŤ

Pri leštení politúrou, akokoľvek sa snažíte, vždy na svetlomete zostanú mikrorhliny, ktoré neodstránite žiadnym abrazívnym materiálom. Do týchto trhlín sa dostáva prach, špina a tiež slnečné žiarenie, ktorého pôsobením plasty degradujú. Polymér spoľahlivo zacelí aj tie najjemnejšie škrabance, a preto ošetrené svetlomety vydržia v skvelom stave niekoľko rokov.

Politúry a iné leštiace prípravky na báze vosku sa navyše postupne zmývajú pôsobením teplej vody, autošampónov či dažďa, a tým sa ochrana plastu pred UV žiarením vytráca. S polymérom je ochrana zaručená.

Pripravili sme podrobný návod na použitie. Pustime sa teda do práce krok za krokom!

Brúsenie svetlometov

1. Olepenie svetlometov nie je nevyhnutné, pokiaľ ale chcete mať istotu, že brúsením nepoškodíte lak, tento krok môžeme odporučiť.

2. Svetlomety je potrebné najskôr prebrúsiť. Používame pritom šmirgle v nasledujúcej zrnitosti: začíname aspoň so zrnitosťou 400, potom 600, 800. Nasleduje mokrý proces s brúsnym papierom zrnitosti 1000, 2000, 3000.

odmastnenie_svetlometov

3. Nasleduje očistenie a odmastenie povrchu. Vhodnými prostriedkami sú napríklad izopropylalkohol (IPA), lieh, alebo akýkoľvek alkoholový čistič.

4. Nezabúdajte na adekvátnu ochranu. Pre prácu s tekutým polymérom odporúčame použiť ochranné rukavice, môžu byť akékoľvek, napríklad nitrilové. Dôležité je, aby sa vám v nich pohodlne pracovalo. Určite odporúčame používať ochranné okuliare a respirátor, ideálne s ochranou proti VOC (prchavé organické látky). V sade na renováciu svetlometov nájdete všetko potrebné.

nalievanie

5. Nasleduje snáď najvzrušujúcejšia časť celého procesu, nanášanie polyméru.

• Nalejte polymér do polovice objemu nádobky odparovača a nasaďte aplikátor.

lampa

• Pripojte odparovač do elektriny a zahrievajte približne 3 - 6 minút, kým nezačne prúdiť so špičky aplikátora para. Každých 20 minút vypnite napájanie.

aplikácia

• Odparovač držíme, ako vidíte na obrázku, s otvorom aplikátora smerom nahor. Jemnými, vodorovnými pohybmi aplikujeme paru zo vzdialenosti asi 1 cm od svetlometu. Postupujeme pritom zo spodnej časti svetlometu smerom nahor, kým sa celá plocha svetlometu nerozžiari do vzhľadu “nového” svetlometu. Po dokončení, očami skontrolujeme. Keď sme niekde vynechali, môžeme sa na to miesto s odparovačom vrátiť. Rozdiel medzi plochami nebude nebude. Celkovo stačí naniesť jednu vrstvu.

nalievanie_spat

• Po použití vypnite napájanie odparovača. Nechajte polymér na svetle vytvrdnúť (cca 10 minút). Po vychladnutí môžete zvyšnú kvapalinu preliať z odparovača späť do fľaše a opakovane použiť.

Celý proces si môžete pozrieť aj na videu

Najčastejšie otázky

Pre zobrazenie odpovedí kliknite na šípky vpravo.

Stekance od polyméru sa vytvoria, ak držíte aplikátor dlhšie na jednom mieste. Nanášanie musí byť plynulé. Pri nanášaní držte aplikátor cca 1 cm od povrchu a snažte sa nedotknúť povrchu. Pri dotyku sa môžu vytvárať tzv. hrádze. Pokiaľ sa vám toto stane, nechajte polymér zaschnúť, prebrúste, odmastite a naneste novú vrstvu na prebrúsené miesto. Nanášať polymér pri okolitej teplote nižšej ako 10°C spôsobuje príliš rýchlu kondenzáciu pary, čo tiež spôsobuje neželané stekance.

Stekance stačí zotrieť jemnou utierkou a v prípade potreby nanesieme novú vrstvu. Pokiaľ polymér už stihol zaschnúť, miesto lokálne prebrúsime jemným šmirgľom, odmastíme a opäť aplikujeme novú vrstvu polyméru. Vo výslednom efekte nie je vidieť rozdielny čas aplikácie, ani duplicitná vrstva polyméru.

Stekance stačí zotrieť jemnou utierkou. Pokiaľ polymér už stihol zaschnúť, miesto lokálne prebrúsime jemným šmirgľom, odmastíme a aplikujeme príslušnú polytúru, vhodnú na ošetrenie karosérií.

Nanášanie polyméru odporúčame robiť v dielni, garáži, alebo v priestore, kde nefúka vietor, nesvieti priame slnko a kde teplota počas aplikácie a schnutia polyméru neklesne pod 10°C. Vietor môže narobiť problémy, pokiaľ so sebou berie prach, listy, alebo čokoľvek, čo sa vám môže nalepiť na ešte nezaschnutý svetlomet. Nízka teplota zas spôsobuje rýchle kondenzovanie pary, čím skomplikuje nanášanie polyméru. Priame slnko a jeho UV žiarenie poškodzuje plasty, preto sa neodporúča vystavovať čerstvo ošetrené svetlomety slnku, pokiaľ polymér úplne nezatvrdne (ideálne počkať cca 30 minút). Tieto práce môžete samozrejme vykonávať aj v exteriéri, pokiaľ sú vonkajšie podmienky vhodné (bezvetrie, zamračené, nie príliš prašné prostredie).