Hrdinovia z ľadovca

Hrdinovia z ľadovca

Andi Rainer a Gerhard Wenger, vodiči snehového ratraku a obsluhovači lanovky, sú súčasťou tímu technikov v pohorí Kitzsteinhorn v Rakúsku. Používanie produktov Würth pri svojej práci považujú za rovnakú samozrejmosť, akou je západ slnka alebo divoká snežná búrka.

Je 5 hodín ráno v pohorí Kitzsteinhorn. Jemná žltá linka na obzore je predzvesťou východu slnka. Údolie je prikryté bielou snehovou prikrývkou. Čím vyššie sa slnko nachádza, tým krajšia je hra žltej, oranžovej, ružovej a modrej farby. Tí, ktorí sa tu hneď zrána pozerajú do diaľky, musia byť šťastní.

Vodič snehového ratraku, vysnívaná práca
Andi Rainer zažíva pohľad, aký sme opísali vyššie, každý deň. Povolaním automechanik je manažérom dielne, v ktorej sa servisujú snehové ratraky z Kitzsteinhornu. Ako vášnivého vodiča snehového ratraku ho môžeme vidieť v kabíne ratraku dosť často. “Keď som bol dieťa, mal som možnosť jazdiť na ratraku
s mojim otcom, a dokonca mi dovolil aj trocha šoférovať,” hovorí Rainer. Preto mu bolo od začiatku jasné, že chce byť vodičom ratraku. Začínal ako automechanik na nákladných autách a niekoľko rokov musel stráviť v dielni opravovaním stavebných mechanizmov.

Know-how, ktoré tu získal, mu pomáha dodnes, keďže údržbu na ratrakoch vykonávajú sami vodiči. Andi Rainer a jeho tím sú zodpovední za 14 ratrakov, ktoré môžu vážiť až 14 ton. Tieto ratraky sa používajú na prvom lyžiarskom areáli na ľadovci v Rakúsku, ktorý bol otvorený v roku 1965 a odvtedy sa prezentuje vždy niečím novým.

Údržba a opravy sa vykonávajú na horách
“Väčšinu údržbových a opravárenských prác vykonávame sami,” hovorí Andi Rainer a poukazuje na množstvo produktov spoločnosti Würth, ktoré používajú. “Tu hore si nemôžeme dovoliť žiadne zdržanie, ani pokles kvality. Würth je spoľahlivý. Je to proste tak..” Či sa jedná o náradie ZEBRA®, momentové kľúče alebo mazivá. Pre Andiho Rainera je sledovanie katalógu Würth každodennou rutinou – rovnako ako sledovanie nádherných západov slnka a hviezdnych nocí.

 

Pôsobivá technológia kombinovanej sedačkovej a kabínovej lanovky
Gerhard Wenger je tiež úzko spätý s ľadovcom a jeho lanovkou. Povolaním mechanik je operátorom lanovky Gletscherjet 3 + 4 spustenej do prevádzky v roku 2015. Lanovka premáva z výšky 2448 metrov n.m. do výšky 2926 metrov n.m. V polceste je prechodná stanica, ale návštevníci majú možnosť ísť až na vrchol. “Špeciálnym prvkom Gletscherjetu 3 + 4 je kombinácia sedačkovej a kabínovej lanovky,” vysvetľuje Gerhard Wenger. 8-miestna sedačková lanovka premávajú v spodnej časti a 10-miestna kabínová lanovka premáva vo vrchnej. Kabínová lanovka zároveň premáva od spodnej stanice až po vrchnú. Na to, aby mohli jednotlivé kabíny pokračovať vyššie, alebo sa spúšťať znova smerom nadol slúžia špeciálne, rýchlo sa pohybujúce koľajnice, ktoré sa neustále otvárajú a zatvárajú. ”Na začiatku sme sa obávali, či bude táto inovatívna technológia bezporuchová,” hovorí Wenger. Ale po prvej sezóne sa jeho obavy vytratili a začal novej technológii veriť. “Táto technológia je špičková a my sme na našu špeciálnu lanovku hrdí.

Pri lanovkách je bezpečnosť na prvom mieste
Pri kontrolných a údržbových prácach používa Gerhard Wenger a jeho kolegovia radi produkty značky Würth a zároveň oceňujú ochranné pracovné prostriedky, ako rukavice a helmy. Každé dva roky operátor rozoberá a čistí lanové svorky kabín a sedačiek a zároveň ich kontroluje, či nie sú poškodené.Dodatočne kontroluje stožiare a káble každý deň. “Bezpečnosť je tu hore nevyhnutná,” hovorí Gerhard Wenger, “preto spolupracujeme s partnermi, ktorí nám dokážu zabezpečiť bezpečnosť prostredníctvom svojich produktov.” Tu v Kitzsteinhorne oceňujeme prísne kontroly kvality a perfektné služby spoločnosti Würth.
Z tohto dôvodu nám dvaja technici z ratraku a lanovky radi umožnili nahliadnuť do ich práce, o ktorej sme natočili krátke video. Pozrieť si dvoch hrdinov z ľadovca môžete prostredníctvom facebookového a youtubového kanála spoločnosti Würth. Prajeme Vám príjemný výlet na jediný ľadovcový lyžiarsky svah pri Salzburgu, užite si Kitzsteinhorn!

 

Kitzsteinhorn

 

Lyžiarsky ľadovcový areál Kitzsteinhorn
Otvorený: 1965
Výška: 1,978 až 3,029 metrov nad morom
Kabíny a sedačky: 17 kabín a sedačiek
Zjazdovky: 41 kilometrov zjazdoviek
Prepravná kapacita: 998.663 jázd v sezóne 2015/16
Počet zamestnancov: 164 + až 88 sezónnych pracovníkov
Obrat: 35.9 milliónov EUR v čistom s sezóne 2015/16