Nebelhorn

Nebelhorn

Treskúca zima. Hustá hmla. Máte šťastie, ak vidíte, kam kráčate. Ak je počasie pekné, Nebelhorn predstavuje perfektnú destináciu na výlet, ale v deň, ako je tento, sa táto hora mení na nehostinné miesto. Avšak ďaleko od príjemných turistických chodníčkov visia ľudia na lanách, pozdĺž 600 metrovej zvislej steny a vzdorujú týmto nehostinným podmienkam. Extrémni horolezci? Dobrodruhovia? Omyl! Stavební robotníci z tirolskej stavebnej spoločnosti HTB bojujú s horou a aj počasím vo výške skoro 2224 metrov nad morom.

Zdolávanie Nordwandsteigu
Takýto pohľad sa Vám mohol naskytnúť bežne v období od Apríla do Decembra 2016 na hore Nebelhorn, ktorá sa nachádza neďaleko bavorskej dediny Oberstdorf. Päťdesiat stavebných robotníkov montovalo nový turistický chodník priamo obkolesujúci vrchol hory, Nordwandsteig alebo chodník na severnej strane. Zároveň korunovali vrchol hory novou panoramatickou reštauráciou. Akurát to stihli do novej zimnej sezóny 2016/17 a turisti tak môžu kráčať po chodníku popri Nordwandsteig-u v dĺžke cca 1 km po ceste k panoramatickej reštaurácii na vrchole. Tam ich čaká nielen fantastický výhľad, ale môžu dokonca vidieť aj kríž na vrchole hory. Predtým blokovala výhľad na kríž stará horská chata.

Extrémne podmienky? Žiadny problém. Hmla do niekoľkých sekúnd
Jedným zo stavebných robotníkov je Bernhard Ladner. Tento 34 ročný muž bol predákom pri stavebných prácach na Nebelhorne. Špecializuje sa na špeciálne stavebné práce už 6 rokov. Rodák z Tirolska je ozajstný prírodný zanietenec. Pracoval už na niekoľkých extrémnych stavebných projektoch. Pre neho, ako aj ostatných, nebola práca na Nebelhorne otázkou rutiny. “Nebola to bežná práca” hovorí Ladner. Meno pohoria hovorí za všetko (Nebelhorn = zahmlené pohorie, pozn. autora). “V rozmedzí niekoľkých sekúnd sa ocitnete uprostred hmly. Ani si nedokážete predstaviť, aké to je.” Logistické výzvy, aké prestavuje toto pohorie sú nepredstaviteľné. Bolo potrebných viac ako 1500 letov helikoptérou, aby sa mohli vykonať betonárske práce na novej vrchole hory. V situáciách, keď sa počasie rozhodlo nespolupracovať museli preukázať pracovníci vysoký stupeň flexibility. „ Mohli sme pracovať aj počas hmly, no ak sa k nám nedostala helikoptéra, mali sme situáciu sťaženú.“ Hovorí Ladner. „Niekedy sme museli práce prerušiť a počkať, kým sa počasie umúdri.“

“AK SA NACHÁDZATE VO VÝŠKE 2224 METROV NAD MOROM, MUSÍTE SA SPOLIEHAŤ LEN NA TO, ČO MÁTE PRI SEBE.”

Dobrý materiál je k prežitiu nevyhnutný
Mnohokrát sa ľudia musia v týchto závratných výškach istiť navzájom – všetko musí fungovať. Na materiál sa musíte vedieť spoľahnúť rovnako, ako na stavebných pracovníkov. Od rukavíc cez pracovnú obuv po náradie: únava materiálu môže byť v týchto podmienkach život ohrozujúca. Pri práci na pohorí hrozí neustále nebezpečenstvo v podobe padajúcich skál alebo pošmyknutia na nestabilnom povrchu. ”V takýchto podmienkach potrebujete vybavenie, na ktoré sa môžete spoľahnúť.” zdôrazňuje Ladner. Na práce na Nebelhorne dodal Würth podstatnú časť vybavenia, ako napr. akumulátorové a ručné náradie, ochranné oblečenie, ako aj kotvenie a skrutky. Ukázalo sa, že je našim schopným partnerom pri práci. “Na jednej strane museli byť produkty veľmi odolné, na druhej strane sme potrebovali neustále dopĺňanie zásob, napríklad rukavíc. Na Würth sme sa vždy mohli spoľahnúť v každom ohľade, či už na kvalitu ich produktov, alebo načasovanie dodávok.” Povedal muž z Tirolska.

Keď vás hora odmení
Bernhard Ladner si prácu užíval samozrejme najviac, keď zasvietilo slnko a mohol si užívať krásny výhľad – no musel si dávať pozor, aby mu slnko nespálilo nos. Dobre bolo, že Würth nám dodal aj ochranu proti slnku. Samozrejme práce na panoramatickej reštaurácii prebiehali najlepšie, keď boli teploty nad bodom mrazu a obloha nad Nordwandsteigom bola modrá. “Keď vyšlo slnko a vy ste sa pozreli dolu do údolia – to boli chvíľky, keď ste pociťovali odmenu za všetku tú namáhavú prácu.” horlivo spomína Ladner. Vďaka bohu sme mali dostatok pekných dní: to znamená, že sme mohli dodržať časový harmonogram. Aj keď môžu byť na stavbách ako Nebelhorn podmienky neľudské, Ladner by neváhal ani sekundu pri ďalšej príležitosti pracovať na podobnej “vľúdnej” stavbe. Fascinuje ho pracovať na niečom, čo nedokáže každý, prípadne na niečom, čo sa iným zdá nemožné. Ladner je dieťa hôr, miluje svoj domov v Alpách, čo vystihuje jedno staré príslovie: “Život v horách je ťažký, ale nádherný.”

..