vrtáky stoneware

Špecialista Würth radí: Ako správne vŕtať do obkladov či skla

Vyvŕtať dieru do krehkých materiálov ako je gres, porcelán alebo sklo môže byť problematické. S jednoduchými trikmi sa však už nemusíte báť o výsledný efekt, navyše vám predstavíme vrtáky priam ideálne na túto prácu. Vŕtanie do krehkých materiálov ako je gres, porcelán, porcelánová kamenina, rôzne druhy drahých obkladových materiálov či sklo (okrem bezpečnostného) má svoje špecifiká. Ako by sme mali v tomto prípade postupovať?

sady vrtakov na predajniach
  • Pravidlo číslo 1: na začiatku je potrebné použiť veľmi mierny prítlak, pričom vrták sa musí otáčať. Akonáhle sa prestane vrták točiť a naďalej by sme vyvíjali prítlak, sklo, obklad, dlažba, ale i vrták môžu prasknúť. Samozrejme, bez príklepu.
  • Pravidlo číslo 2: Optimálny kontaktný prítlak je cca 35-45kg. Ani viac, ani menej. Vyšší i nižší prítlak znižuje životnosť tvrdokovovej platničky. Na začiatku a konci vŕtania (keď hrot vniká a keď vychádza z materiálu) prítlak výrazne znížme.
  • Pravidlo číslo 3: Dodržme primerané otáčky. Vŕtanie pri vysokých, alebo príliš nízkych otáčkach znižuje životnosť vrtáku. Rýchlosť otáčok je ideálne prispôsobiť priemeru vrtáku nasledovne: ø 5mm – 800 ot/min, ø 6mm, ø 8mm – 600ot/min, ø 10mm, ø 12mm – 200ot/min
  • Pravidlo číslo 4: Vŕtame na sucho, nechladíme. Pri vŕtaní s ø14mm, je potrebné predvŕtať s ø 8mm.

Znakom, že všetko robíme správne, je typické škrípanie. V prípade, že škrípavý zvuk ustane, je to znak, že životnosť vrtáku skončila a vrták treba vymeniť.

vrtaky stoneware

Prácu si ale môžeme ešte zjednodušiť a spríjemniť, ak používame správne nástroje. Inováciou našich vrtákov STONEWARE zrejme potešíme stavbárov, obkladačov, sklenárov, údržby budov, hotelov. Vrtáky prešli zásadnou inováciou. Tá najdôležitejšia sa týka novej geometrie tvrdokovovej platničky. Tá zabezpečuje dlhšiu životnosť a lepšie prenikanie do spomenutých materiálov. Navyše, táto „high-tech“ platnička zvládne vŕtanie do materiálov až do stupňa tvrdosti 9 podľa Moshovej stupnice. Pre informáciu, stupeň 10 patrí už iba diamantu.

 

Moshova stupnica relatívnej tvrdosti

stupnica tvrdosti

Ďalšou inováciou je mnohouholníková (polygonálna) stopka. Zabezpečí upnutie bez prekĺznutia v skľučovadle.

Vyskúšali sme vrtáky v praxi a z našich skúseností vyplýva: vŕtanie do gresu funguje úplne skvele, čo sa týka samotného vŕtania aj kvality diery. Pri vŕtaní do skla nebol problém dieru vyvŕtať, avšak na strane, kde vrták vychádza z otvoru, sa odlupovali malé čiastočky skla, a tak bola mierne znížená estetickosť otvoru. Mohlo to byť spôsobené aj typom skla. V prípade skla by sme vrták odporúčali použiť vtedy, ak sa otvor pri ďalšej montáži následne prekryje, napríklad madlom, rúčkou či vložkou. S jedným vrtákom sme zatiaľ vyvŕtali cca 30 otvorov a stále funguje bez problémov.

 

Vrtáky Würth STONEWARE vám pri dodržaní vyššie uvedených zásad budú slúžiť dlho. Tieto vrtáky vás nesklamú ani pri vŕtaní do drahých materiálov v luxusných priestoroch. Lepšie je predsa investovať do kvalitných nástrojov ako zničiť drahý obklad. Prajeme veľa šťastia!