Životná láska

Manfred Dirsch

Manfred Dirsch, majster tesár z mesta Roth v regióne stredná Frankonia je náš druhý “Originál – vyrobený v Nemecku”. Jeho srdce patrí drevu a prírode.

Manfred Dirsch sa narodil s láskou k drevu. Celé generácie vlastnila jeho rodina pílu v Lösmühle, postavenú v nádhernom prostredí zalesnenej krajiny pri meste Allersberg medzi Norimbergom a Ingolstadtom. Dnes túto pílu prevádzkuje jeho brat, Manfred Dirsch mal vlastné stolárstvo takmer 30 rokov. “Vyrastal som s drevom a prírodou,” hovorí muž, ktorého každý prezýva Manni. “Naučil som sa rešpektovať a byť vďačný matke prírode.” Spojenie tohto 55-ročného tesárskeho majstra s prírodou je jasne viditeľné. Býva vo farebne vymaľovanom napol drevenom dome uprostred lesa obkolesenými indiánskymi sochami, Budhami a jednorožcami. Magickú atmosféru dotvára kurník a bylinková záhradka. To, čo tu vytvoril Manni spolu so svojou manžekou Gitti a ich troma deťmi, môžeme nazvať ostrovom pokoja a nadčasovosti. Jeho moderné tesárstvo, v ktorom zamestnáva 7 zamestnancov, je harmonicky začlenené do tohto prostredia.

Manfred Dirsch

Bosý a v šortkách po celý rok

Poznávacím znamením Manniho Dirscha sú jeho krátke nohavice a bosé nohy. “Od decembra do Marca nosím topánky a niekedy aj dlhé nohavice” hovorí vášnivý tesár. “Ľudia sú potom zmätení, pretože ma takéhoto nepoznajú.” Bosý a v šortkách je Manni naozajstným originálom.

Po celom regióne je známy pre svoje priateľské, otvorené a pokojné spôsoby. Je ozajstným veľvyslancom ekologickej, takmer prírodnej drevenej výstavby a angažovaným cechovým remeselným stolárom. “Pre mňa je povolanie stolára najkrajším povolaním na svete,” hovorí Manni a logicky teda podporuje novú generáciu stolárov, aby sa toto remeslo zachovalo aj naďalej. Tohto roku je v regióne ROTH najmenej 15 stolárskych učňov. Minulý rok bola táto profesia v ohrození, keďže bolo registrovaných len 7 tesárov. Vďaka Mannimu a jeho kolegom z tesárskeho cechu bolo toto povolanie opäť úspešne oživené a dostalo sa znova do povedomia.

“Würth? S tým to ide.”

Tohto tesára motivuje obava o jeho profesiu, ale aj obava o našu planétu. Zároveň však srší optimizmom a priam nákazlivou radosťou zo života. Aj náš filmársky tím, ktorý ho sprevádzal dva dni kvôli natáčaniu nášho seriálu “Originál – vyrobený v Nemecku”, sa skôr cítil byť v blízkosti priateľa ako zákazníka. Možno aj kvôli tomu, že majster tesár pracuje s produktami značky Würth už niekoľko desaťročí. “S Würthom to ide,” hovorí dialektom z oblasti Frankonie. A tí, ktorí poznajú ľudí z Frankónie vedia, že tento výrok o Würthe bol vyjadrením veľkej pochvaly. Zo všetkého najviac má Manni Dirch najradšej ASSY® skrutky. Podľa jeho názoru je ich jedinou nevýhodou za celé tie roky príliš malé písmo na etikete. Dokonca napísal aj list Reinholdovi Würthovi ohľadom tejto záležitosti. “Dostal som na list odpoveď a o nejakú dobu sa písmo na etiketách zväčšilo,” usmieva sa Manni a dodáva, že si vysoko cení túto osobnú korešpondenciu medzi šéfom globálnej značky a regionálnym remeselníkom.

 

Osobné. Jedinečné. Odlišné.

Osobné, jedinečné, odlišné; toto sú slová, ktoré používa Manni Dirsch na propagáciu svojho stolárstva. Tieto vlastnosti aj sám stelesňuje. To, čo miluje na svojom povolaní, je aspekt kreativity a rozmanitosti. “V podstate robím všetko, čo vzbudí môj záujem a s čim sa viem stotožniť,” opisuje svoje pole pôsobnosti.

V roku 2011 bol nominovaný na cenu Deutscher Holzaubpreis, nemeckú cenu za stavbu, za vybudovanie hausbótu z dreva, ktorý sa nachádza na vode neďaleko Hamburgu. “Hľadali niekoho, kto to zvládne. Trochu som porozmýšľal, niečo som navrhol a bolo to.” Manfred Dirsch je tesárom s víziou, podnikateľom s vášňou, nekonvenčným umelcom.

Pre náš seriál “Originál – vyrobený v Nemecku” sa stal autentickým, dôveryhodným veľvyslancom tesárskeho remesla. Niekým, kto celý život žije láskou k drevu. Rovnako ako ďalší zákazníci spoločnosti Würth. Ďakujeme ti Manni!