Vitajte na Würth Slovensko Predaj len pre podnikateľov  
Varytap_neotap
Spoznajte novú geometriu závitníkov Würth!

Takú geometriu, s akou prichádzajú strojové závitníky VARYTAP a NEOTAP, inde nenájdete. Je unikátna a dostupná iba pre Würth. Aké výhody prináša nová geometria oproti pôvodnej? Čítajte ďalej a dozviete sa všetky detaily.

Závitník NEOTAP Závitník NEOTAP Závitník NEOTAP

NEOTAP – závitníky do priechodných otvorov v oceli a v nehrdzavejúcej oceli

Novinkou v geometrii závitníka NEOPTAP je strmo stúpajúca ľavotočivá drážka, namiesto klasickej priamej drážky predošlého modelu. Aby závitníky NEOTAP zvládli aj materiály s tvorbou dlhej triesky, majú tzv. lámač triesky, čo je vlastne špirálové podbrúsenie na špičke nástroja, ktoré zabezpečuje delenie triesky. Lámač triesky v kombinácii s inovatívnou drážkou zaisťuje zlepšený odvod triesky bez jej zasekávania, zlepšuje prívod chladiacej emulzie, a to najmä v hlbokých otvoroch, kde je chladenie a mazanie veľmi dôležité.

Nová geometria a materiál sa priaznivo prejavuje v predĺženej životnosti závitníka. Oproti predchodcovi v porovnávacom teste pri rezaní závitu M8, 3xD, (v oceli C45, rez. rýchlosti 6m/min, 10% emulzia) bola životnosť vyššia o 28%. V prípade nehrdzavejúcej ocele 1.4301 závitník NEOTAP pri rezaní M8, reznej rýchlosti 8m/min, chladenie emulziou 10%, bola životnosť oproti predchodcovi vyššia až o 52%.

UPOZORNENIE: V prípade nutnosti použitia predčasného spätného chodu je dôležité, aby boli reverzné otáčky zapnuté až v momente, keď celý lámač triesky prejde otvorom, inak môže dôjsť k poškodeniu závitníka.

VARYTAP VARYTAP VARYTAP

VARYTAP - závitníky do slepých otvorov v oceli a v nehrdzavejúcej oceli

V prípade VARYTAPU žiadny lámač triesky nie je potrebný, keďže závitník má drážku v tvare skrutkovice. Oproti predošlým závitníkom má drážka variabilný sklon a je dlhšia, čo opäť napomáha k lepšiemu odvodu triesky a jednoduchšiemu prívodu chladiacej emulzie.

Životnosť v porovnaní s predošlými závitníkmi je zvýšená až o 127% pri teste v nehrdzavejúcej oceli (M8; 1.4301; slepý otvor a o 28% v bežnej oceli. (M8, slepý, C45, 15m/min)

Ďalšou veľkou výhodou závitníkov NEOTAP a VARYTAP je možnosť použitia do pevnejších ocelí. Kým predošlé závitníky sa dali použiť do pevnosti materiálu 850 MPa, nové zvládnu materiál do pevnosti až 1200 MPa (pevnosť v ťahu). Moderný nástrojový materiál závitníkov tak zabezpečuje väčšiu univerzálnosť.

Produktový špecialista J.Košťál