Stavba altánku

Altánok

Či už staviate altánok alebo len prístrešok z dreva, existuje viacero faktorov, ktoré ovplyvňujú kvalitu a životnosť. Treba sa zamyslieť nad terénom, pôdorysom, ukotvením, krytinou, náterom atď..

Nech už plánujete malý altánok s posedom, alebo niečo väčšie aj s krbom, či záhradným nábytkom, hlavná by mala byť bezpečnosť. Dobrá konštrukcia Vám ešte nezaručí aj bezpečnosť. Rozhodujúcim sú použité spojovacie prvky, na ktorých by sa určite šetriť nemalo. Poveternostné vplyvy vedia poriadne preveriť kvalitu stavby ako aj použitých stavebných prvkov. V dnešnej dobe sú už ľahko dostupné rôzne kvalitné spojovacie prvky s ETA certifikátmi (ETA = Európske technické osvedčenie). Vynikajúcou variantou sú skrutky ASSY® od nemeckej značky Würth (Obj.č. 0170 ... / 0184 ... / 0165 ... ). Spájajú v sebe najnovšie patenty a inovácie pre perfektné upevnenie. V ponuke sú samozrejme vo viacerých prevedeniach, či už so zápustnou, podložkovou alebo šesťhrannou hlavou, preto si vyberie naozaj každý majster. Asymetrický závit, špeciálna špička, frézovacie tašky, frézovacie rebrá, to patri už automaticky k skrutkám ASSY, špičke medzi skrutkami. Najväčšou výhodou ASSY® skrutiek je väčšia pevnosť v ťahu oproti konkurenčným skrutkám. Danu výhodu ocení určíte hlavne ten, pre ktorého je bezpečnosť na prvom mieste. Našim tipom na záver je už známe: 3 x meraj a raz rež. Výber kvalitných spojovacích prvkov treba dôkladne zvážiť a neriešiť hneď to najlacnejšie. Už dávno neplatí: „veď sú to iba skrutky“.

Drevenú konštrukciu treba ukotviť nielen správne ale aj v správnej výške, aby sa minimalizovalo riziko státia vody okolo dreveného trámu. K tomu slúžia viaceré možnosti - pätky na ukotvenie, pätky na zabetónovanie či pätky nastaviteľné do výšky. Obľúbenými pätkami sú dekoratívne nastaviteľné pätky.

Najčastejšie používaná povrchová úprava je žiarový zinok. Pre náročnejších sú v ponuke špeciálne povrchové úpravy, ako napríklad zinok–železo, ktoré majú oveľa väčšiu koróznu odolnosť a tým pádom aj životnosť a elegantnejší dizajn.