Máte od kamienka preliačiny na aute?
Tak ich odstráňte

Lakovne

Odfrkujúce kamienky na ceste sa často podpisujú pod jemné preliačiny na kapote auta. Pri ich odstraňovaní sa však pozrite, o aký druh preliačiny ide a podľa toho zvoľte postup.

Preliačiny s neporušením laku

„Prvá, jednoduchšia oprava je bez porušenie laku, kde výberom vhodného plastového adaptéra a lepidla vo forme lepiacej tyčinky vlepíme tento adaptér do miesta preliačiny, necháme chvíľu lepidlo stuhnúť a preliačinu vytiahneme. Použijeme na to špeciálny vyťahovač preliačin, napríklad PinPuller, alebo klzné (posuvné) kladivo,“ vysvetľuje náš odborník Würth. Tieto adaptéry sú v ponuke v rôznom tvarovom prevedení, či už okrúhle alebo oválne, ale aj s rôznym rozmerom podľa priemeru. Takúto opravu preliačin, teda bez porušenia laku, zvládnete aj svojpomocne.

Preliačina s porušení laku

Druhá, komplikovanejšia oprava, ktorá je už s porušením laku, si vyžaduje odborný prístup autoklampiara a následne musí opravovaný diel karosérie prejsť aj lakovňou. Tento druh opravy určite prenechajte autorizovaným značkovým servisom, ktoré vykonávajú aj lakírnické práce, respektíve karosárskym a lakírnickým dielňam. „Preliačiny s porušením laku sa musia prebrúsiť na holý kov a pomocou naváracích adaptérov sa dá preliačina šikovne vytiahnuť, a to pomocou vyťahovača preliačin, alebo klzným (posuvným) kladivom. K tomu už ale potrebujete zvárací agregát na navárenie elektród,“ spresňuje odborník. Napríklad Würth ako dodávateľ pre priemysel, vrátane remeselníkov, má na vyťahovanie preliačin v ponuke Delenlifter a PinPuller. Keďže však oprava je už „s porušením laku“, takýto diel s vytiahnutou preliačinou postupuje do lakírnickej dielne, kde sa musí opticky finálne dokončiť.