Čistota pol života - aj pre vaše vozidlo

Jarné upratovanie auta

Príslovie „Čistota pol života“ platí nie len pre ľudí, ale aj pre naše vozidlá. Je totiž jednoduchšie vozidlo priebežne kontrolovať a udržiavať, ako si neskôr „zarobiť“ na problémy, ktoré stoja omnoho viac času a peňazí. V tomto článku vám poradíme nie len, na čo sa zamerať, ale ktoré produkty z dielne Würth sú určené na konkrétne diely a povrchy.

Exteriér

Čo sa týka exteriéru, určite by ste sa mi prioritne zamerať na miesta , ktoré boli počas zimnej sezóny najviac vystavené agresívnym vplyvom, či už mrazu, alebo posypom. Nie len posypová soľ, ale aj drobné kamienky podporujú koróziu, ktorá vám časom môže spôsobiť vrásky.

Ako prvé odporúčame vozidlo najskôr opláchnuť väčším množstvom vody na odstránenie najväčších nečistôt. Vozidlo je vhodné čistiť na miestach na to určených, napríklad v priestoroch autoumývární (automatických, či ručných), kde majú zabezpečené čistenie odpadových vôd od olejov, mazadiel a iných ropných látok, ktoré prirodzene pri čistení stekajú z vozidla. Určite je nevhodné tieto látky vylievať či vypúšťať rovno do pôdy, povrchových vôd, dokonca ani do odvodňovacieho kanála.

Čistenie karosérie

Po oplachu vozidla zmiešajte 50 až 100 ml (3 až 4 vrchnáky) prípravku Autošampónu 3 v 1 s 10 litrami vody a umyte vozidlo pomocou špongie alebo umývacej rukavice. Prečo 3 v 1? Tento čistič vytvára hustú penu, ktorá rozpustí aj odolnú špinu prakticky zo všetkých povrchov, vytvára ochrannú polymérnu vrstvu, ktorá chráni vozidlo a umožňuje automatické stekanie vody po opláchnutí a zabezpečí rýchle vysušenie bez šmúh, škvŕn a zaschnutých kvapiek vody. Ďalšou „vychytávkou je Autošampón so samoschnúcim efektom. Po opláchnutí šampóna vodou sa voda akoby sama „odparí“ z povrchu a vozidlo máte umyté doslova dosucha.

Zvyšky hmyzu

Hmyz vás zrejme potrápi počas celej letnej sezóny. Jeho zvyšky sa nachádzajú najmä na čelnom skle a prednej časti nárazníka. Vplyvom slnka sa z neho stávajú odolné prischnuté, priam až zapečené fľaky, ktoré vyzerajú, že tam plánujú zostať už navždy. Aplikujte Odstraňovač hmyzu Würth na postihnuté oblasti a nechajte chvíľu pôsobiť. Následne zotrite handrou. Uľahčite si čistenie ešte viac a vyskúšajte utierky, špongie, rukavice či vankúše zo série CLAY. S produktami CLAY so zvýšeným trením odstránite nečistoty ešte ľahšie bez drhnutia, a samozrejme bez zanechania škrabancov. Pre použitie produktov CLAY musí byť povrch vlhký, čiže buď jemne navlhčený vodou z rozprašovača, alebo čističom.

Škvrny od asfaltu

Zvlášť na bočných prahoch a kolesách patria asfaltové škvrny medzi najškaredšie zašpinenia – predovšetkým pri svetlých autách. Odstraňovač asfaltu nastriekajte na príslušné miesta a nechajte ho chvíľu pôsobiť, následne opatrne zotrite handrou, prípadne opláchnite prúdom vody.

Živica

Živica vie byť maximálne otravnou záležitosťou. Ťažko sa odstraňuje najmä z karosérie, ktorú si použitím nevhodných prostriedkov viete zásadne poškodiť, hlavne ak vplyvom rôznych rozpúšťadiel so živicou zotriete aj lak. S Čističom Liquid Green takéto obavy mať nemusíte. Prípravok účinne odstraňuje živicu či mastnotu, no zároveň nepoškodzuje lakované, chrómované, plastové, gumené ani kovové povrchy. Využiť ho viete aj na silne zamastené strojové a montážne diely, či priamo na čistenie motora.

Čelné sklo

Zaschnutý hmyz, prilepený prach a vôbec všetko, s čím sa na cestách stretnete a čo vám skríži cestu. To všetko nájdete práve na čelnom skle. Stretávame sa s argumentom, že na sklá je najlepšia teplá voda a novinový papier. Áno, pokiaľ vám neprekáža mastnota, šmuhy a boľavé ruky ?? Pokiaľ chcete mať čelné sklo krásne čisté a vyleštené bez väčšej námahy, odporúčame Aktívny čistič skiel. Viac vo videu.

Na údržbu čelného skla skvele funguje letná zmes do ostrekovačov Blitzreiniger. Ide o silný koncentrát, ktorý môžete riediť obyčajnou vodou z kohútika (v pomere 1:100). Okrem skvelého efektu vás prekvapí príjemnou broskyňovou vôňou. Nájdete ho aj ako 5L bandasku či fľaštičky po 32 ml, kde jeden kus vystačí na 2,5 – 3 l ostrekovacej kvapaliny.

Disky kolies

Kolesá sú prakticky v kontakte s najväčšou špinou, s ktorou sa na cestách stretnete. Nie len blato, prach, ale aj olejové, mastné škvrny, na ktoré sa lepí prach z bŕzd. Práve zatvrdnutý brzdný prach je častým problémom na diskoch vozidla. U nás vo Würth na odolné nečistoty odporúčame Čistič diskov Premium. Tento čistič neobsahuje kyseliny a preto je vhodný prakticky na všetky povrchy diskov. Zaujímavá je jeho vlastnosť indikácie potrebného času pôsobenia. Sprej nastriekajte a nechajte pôsobiť, kým sa jeho farba nezmení na červenú. Následne opláchnite prúdom vody. Silné nečistoty z diskov môžete mechanicky odstrániť pomocou kefy na disky. Nezabudnite, pred každým čistením kolesá opláchnuť prúdom vody, aby ste zmyli najväčšie nečistoty, a zároveň sa vyhli škriabancom, spôsobeným drhnutím „nasucho“.

 

Interiér

Na začiatku každej starostlivosti o interiér je nutné zbaviť sa hrubej špiny a prachu. Sedadlá a priestor pod nohami by sa mali pred každým čistením povysávať. Takto často objavíme aj znečistenia, ktoré sme si predtým nevšimli. V interiéri vozidla sa nachádza niekoľko plôch rôznych materiálov, ktoré vyžadujú osobitný prístup. Ak hľadáte univerzálny čistič, tak určite vyskúšajte Čistič interiérov Würth, s ktorým ošetríte nie len plastové diely, ale aj čalúnené sedadlá. Navyše, skvele odstraňuje pachy a po čistení vám zostane v nose príjemná broskyňová vôňa. Viac už uvidíte vo videu.

Čalúnenie a textílie

Bledý interiér je efektný, ale aj náchylný na viditeľné fľaky. Už sa vám niekedy na bledé sedadlá vyliala voda a zostal po nej fľak, poprípade nepekné obrysy po zaschnutí? A to je len voda. Našťastie, aj tieto situácie sa dajú riešiť. Vhodným riešením je Univerzálny čistič R1. Prípravok zrieďte v odporúčanom pomere a jednoducho naneste na znečistenú plochu. Nechajte krátko pôsobiť a zotrite alebo opláchnite vodou. Pre ešte efektívnejšie čistenie môžete prípravok aplikovať z čistiacej pištole Top Gun. Pištol Top Gun viete prepnúť do režimu sušenia, kedy vám povrch vyšuší vzduchom. Sedadlá aj koberčeky teda zostanú úplne suché.

Profesionálne vyčistíte čalúnené sedadlá či koberčeky s Tepovacím vysávačom SEG. Vďaka tomu, že po čistení tepovačom v sedadlách či kobercoch zostáva minimálna vlhkosť, nemusíte sa báť „zasmradnutia“, fľakov od vody či plesní. Samozrejme, určitá vlhkosť zostáva, preto odporúčame interiér vozidla prevetrať. Na odolné fľaky odporúčame použiť Tekutý odstraňovač škvŕn. Ten si hravo poradí so škrvnami od oleja, asfaltu, mazacieho tuku a mazív. Čo je dôležité, nezanecháva znečistené okraje. Odporúčame prostriedok najskôr vyskúšať na menej viditeľnom mieste a až potom aplikovať na škvrny.

Koža

Pokiaľ sa chcete zbaviť odolných škvŕn v koženom interiéri, napríklad fľakov od jedla, nápojov, či farbív na textílie, odporúčame Čistič na kožu a alcantaru. Nielenže vaše sedačky očistí od odolných škvŕn, ale im zároveň vráti pružnosť, oživí povrchy a obnoví farbu. Nasprejujte prostriedok na mäkkú kefu alebo špongiu a aplikujte na čistený povrch. Na minútu nechajte pôsobiť. Zmäknuté nečistoty jemne zotrite z povrchu, pričom sa vyhnite nadmernému drhnutiu. Následne kožu utrite vlhkou handričkou a vysušte pomocou jemnej handričky z mikrovlákna. Koži treba venovať zvýšenú starostlivosť, najmä čo sa týka sedadiel, ktoré bývajú namáhané. Na tento účel tu máme Ošetrovač kože, vhodný na všetky druhy hladkej kože, ako je lícová useň, laková useň, metalizovaná koža, useň z plazov, zdrsnená koža, atď. Okrem sedačiek či dverí auta si s ním ľahko ošetríte aj topánky, kožený nábytok, a celkovo ostatné výrobky z kože.

Plasty

Na plastové diely pokojne viete použiť spomínaný univerzálny Čistič interiérov Würth, pokiaľ ale hľadáte niečo špeciálne, odporúčame Prostriedok na ošetrovanie interiérov s obsahom prírodného karnaubového vosku a jojobového oleja. Čistič naneste na handričku a krúživými pohybmi prechádzajte povrch palubnej dosky, dverí a pod. Plasty po aplikácii vyzerajú ako nové, so zamatovým leskom. Skvelý je aj Prostriedok na dôkladné čistenie plastov. Plastom dodá lesk, oživí ich vzhľad a chráni ich pred vyblednutím. Môže sa používať napríklad na čistenie a ochranu kabíny, vnútorného obloženia, spojlerov, nárazníkov a ďalšie plastové komponenty. Ak vám okrem čistoty vozidla záleží viac aj na prírode, v ponuke nájdete aj univerzálny ekologický čistič FI-Cleaner, ktorý viete použiť aj na čalúnené sedadlá či koberce.

Ak ste sa dočítali až sem, predpokladáme, že sme vás práve dokonale pripravili na to otvoriť si ručnú autoumyváreň, alebo minimálne vnukli túto myšlienku :D Prajeme veľa úspechov, nie len v jarnom upratovaní.