Vitajte na Würth Slovensko Predaj len pre podnikateľov  
Zimné rukavice
Ako si správne vybrať pracovné zimné rukavice

Skrehnuté prsty na rukách dokážu potrápiť každého majstra pracujúceho nie len v exteriéri na stavbách, ale aj v chladných, nedostatočne vykurovaných priestoroch skladov, hál či garáží. Výber pracovných rukavíc, ktoré dokážu ruky zahriať, alebo aspoň udržiavať teplotu rúk, je počas zimy kľúčový. Zároveň však musí byť zachovaná pohyblivosť a úchop. Poradíme vám, čo sledovať pri výbere zimných pracovných rukavíc.

Bezpečnostné normy

Sledovať normy sa oplatí

Noriem sa netreba obávať. Sú užitočným poradcom pri výbere rukavíc práve pre charakter vašej práce. Rukavice dostávajú označenia podľa toho, ako si v skúškach obstáli. Hodnotí sa odolnosť voči mechanickému namáhaniu, vplyvu chemikálií aj ochrana voči porezaniu. Vo všeobecnosti platí, že čím je číslo vyššie, tým vyššiu úroveň rukavice dosahujú v danej oblasti.

EN 420:2003+A1:2009

Táto norma špecifikuje všeobecné požiadavky na dizajn, odolnosť materiálu rukavíc voči prenikaniu vody, neškodnosť, pohodlie a výkon.

EN 388:2016 je najdôležitejšou normou v oblasti ochranných rukavíc a definuje požiadavky proti rizikám oderu, prerezania, šíreniu trhlín, prepichnutiu a nárazu.

Norma EN 511: V prípade zimných rukavíc je dôležité sledovať aj symbol snehovej vločky s číslami, ktoré vyjadrujú odolnosť voči rôznym vonkajším činiteľom ako vodotesnosť či kontakt so studeným materiálom.

Označovanie rukavíc sa jemne upravilo. V obrázku napravo vysvetľujeme rozdiel

Normy zimné rukavice

Ako sa testujú zimné rukavice?

Pred tým, než sa rukavice dostanú na pulty a na vaše ruky, prejdú prísnym testovaním. Vysvetlíme v skratke, čo znamenajú normy uvádzané na zimných rukaviciach.

Vodotesnosť rukavíc sa testuje ponorením rukavice do vody na 30 minúť. Keď do ochrannej rukavice neprenikne voda, rukavice získajú označenie nepriepustnosti.

Kontaktný chlad

Meria sa schopnosť rukavice odizolovať vyššiu teplotu aj chlad pri kontakte. Vyjadruje tepelný odpor rukavíc pri kontakte so studenou a teplou platňou. Rukavica sa položí medzi obe platne ako izolačný materiál a sleduje sa zmena teplotného gradientu.

Konvekčný chlad

Vyjadruje, ako je rukavica schopná udržať teplotu rúk oproti vonkajšej teplote. Na rozohriaty model ruky (30 – 35°C) sa nasunie rukavica a meria sa množstvo energie, ktoré je potrebné na udržanie teploty modelu ruky oproti konštantnej izbovej teplote okolitého prostredia.

Materiál a spracovanie

Pri výbere rukavíc je dôležitý samotný materiál, ktorý musí mať dostatočné izolačné vlastnosti. Kvalitné zimné rukavice by mali byť schopné udržať teplotu vašich rúk tak, aby ste nepociťovali diskomfort skrehnutých prstov, ktoré spôsobujú nedostatočný cit pri práci. Zároveň musia byť pružné a schopné odvetrať vlhkosť.

Obľúbenými rukavicami sú máčané rukavice. V ideálnom prípade je máčaná časť zdrsnená pre protišmykový efekt, pri zachovaní citlivosti v prsoch. Takéto rukavice sa hodia na široké spektrum prác. Vrchná časť rukavíc je zároveň priedušná, aby sa vám ruky pri práci nepotili.

Pre mechanikov a montážnikov pracujúcich v uzavretých priestoroch sú vhodné aj prechodné rukavice, ktoré majú dostatočné izolačné vlastnosti a zároveň sú flexibilné.

Správna veľkosť rukavíc

Pre zachovanie maximálneho pohodlia,ale aj izolačných vlastností by rukavice mali primerane priliehať. Nemal by vznikať väčší priestor na koncoch prstov, okolo dlane alebo okolo zápästia. Rukavice správnej veľkosti držia lepšie a poskytujú lepšiu celkovú ochranu pri práci. Pokiaľ si nie ste istí, aká veľkosť šitá na vaše ruky a plánujete nakúpiť online, pripájame veľkostnú tabuľku s číslovaním rukavíc.

Veľkostná tabuľka
Rozmery ruky

Potrebujete poradiť s výberom? Každý sme iní. Niekomu vyhovuje výber cez e-shop, niekto si potrebuje rukavice ohmatať a odskúšať. Pokiaľ náš sortiment nepoznáte, odporúčame navštíviť naše predajne Würth, kde vám naši kolegovia ochotne poradia s výberom.