Pripravte si bicykel na sezónu aj doma s Würthom!

Pripravte si bicykel na sezónu aj doma s Würthom!

Či už patríte medzi športových, alebo hobby cyklistov, správna príprava bicykla na sezónu je rovnako dôležitá ako príprava auta či stroja na prácu. Poradíme vám, ako si spraviť základný servis vášho bicykla aj doma aj s použitím produktov Würth, a veruže je z čoho vyberať.

 

Nie je servis ako servis, a preto si na začiatku zvážte, či celkový servis bicykla zvládnete. Niektoré úkony si totiž vyžadujú odborný prístup. Na bicykli je množstvo komponentov, na ktoré je potrebné vlastniť špeciálne kľúče, ktoré nemusia byť štandardom výbavy domáceho majstra. Tu nájdete niekoľko základných rád a tipov, ako si jednoducho bicykel „zoservisujete“ aj doma.

Čistenie bicykla

Čistý bicykel je základom jeho dlhej životnosti a bezchybného fungovania. Ak máte bicykel zanesený od blata alebo iných nečistôt, zhoršuje sa jeho funkčnosť, podporuje sa tvorba korózie a ďalšie vplyvy, ktoré skracujú životnosť komponentov a aj samotného bicykla. Na zmytie hrubej špiny vám postačí hadica (vhodná je aj s nastaviteľnou koncovkou) napojená na vodovod, prípadne vedro s vodou a špongiou. Neodporúčame používať vysokotlakový čistič (wapku), pretože by sa vám voda mohla dostať aj na miesta, kde vám narobí šarapatu (pod kazetu, na orech, do ložísk v nábojoch, do stredového zloženia). V prípade odolnej špiny, alebo mastnoty odporúčame použiť univerzálny čistič, ktorým ľahko umyjete rám aj ostatné komponenty. Potom stačí bicykel opláchnuť čistou vodou. Po vyschnutí bicykla odporúčame premazať mechanické časti bicykla, ako sú reťaz a prehadzovačky.

Reťaz

Reťaz patrí medzi najdôležitejšie súčasti bicykla. Preto jej treba venovať dostatok pozornosti. Bicyklová reťaz má bežne životnosť 3000 – 5000 km, v závislosti od spôsobu a štýlu jazdy, hmotnosti jazdca a aj podmienok v ktorých sa jazdí. V ideálnom svete by ste reťaz mali čistiť a mazať pred každou jazdou. Na to, aby ste zistili, či to má vaša reťaz už „za sebou“ existuje tzv. mierka na reťaz. Je to kovové meradlo, ktoré vám ukáže, či vaša reťaz nie je príliš vyťahaná. Ak by ste reťaz včas nevymenili, riskujete, že budete neskôr musieť okrem reťaze vymeniť aj prevodníky alebo kazetu (viackolečko na zadnom kolese). Vráťme sa k čisteniu: na čistenie existujú tzv. práčky na reťaz. Pokiaľ ale takéto príslušenstvo po ruke nemáte, viete na miesto toho použiť odmasťovací sprej, ktorý nanesiete na samotnú reťaz. Následne si reťaz pretriete handrou. Ideálne je taká, čo nepúšťa chlpy, ktoré by sa mohli nalepiť na reťaz. Efektívnym produktom je Univerzálna čistiaca utierka, s ktorou reťaz očistíte jednoducho a rýchlo bez stekajúcej špiny. V neposlednom rade je dôležité reťaz namazať. Ideálnou voľbou je Mazivo HHS Drylube, alebo Multi sprej. Vo všeobecnosti skvele funguje aj mazací sprej vo forme suchého syntetického vosku.

Brzdy

Brzdy poznáme ráfkové a kotúčové. Ráfkové využívajú mechanický systém brzdenia. To znamená, že po stlačení brzdovej páky sa cez lanko prenesie brzdná sila na brzdné čeľuste, ktoré zovrú ráfik a tým pribrzdia bicykel. Servis ráfkových bŕzd pozostáva s vyčistenia brzdnej plochy (ráfika) a vyčistenia samotnej brzdovej gumičky. Na tento úkon vám hravo poslúži Priemyselný čistič.

Kotúčové brzdy môžu byť mechanické a hydraulické. Mechanické fungujú na rovnakom princípe ako ráfkové, s tým rozdielom že brzdíme pomocou brzdových platničiek a brzdového kotúča. Hydraulické brzdy fungujú na základe tlaku prenášaného olejovou sústavou – ten istý princíp ako je to u áut či motocyklov. Na hydraulické brzdy používame originálny čistič bŕzd určený na odmasťovanie brzdového systému. Sprej jednoducho aplikujeme na kotúč. Dôležité je aby ste tento úkon nerobili, keď sú brzdy zohriate.

Hydraulickú kotúčovú brzdu je potrebné zoservisovať aspoň raz do roka, najmä čo sa týka doplnenia brzdovej kvapaliny a odvzdušnenia. Pokiaľ nemáte doma sadu na odvzdušnenie bŕzd (napr. Shimano, Sram, Campagnolo a iné), odporúčame zaniesť bicykel do najbližšieho bicyklového servisu. Pokiaľ vám hydraulická kotúčová brzda „vädne“, tj. stráca brzdný účinok, je najvyšší čas situáciu riešiť.

Ak potrebujete ďalšie tipy na vhodné produkty alebo náradie, pozrite si našu ponuku produktov v brožúre Profesionálny servis bicyklov.