Aj nemocnica novej generácie má záchytný systém proti pádu

nemocnica_bory

Päťpodlažná budova nemá mať klasický nemocničný vzhľad. Tvorí ju monoblok s centrálnou spojnicou medzi jednotlivými krídlami hrebeňového tvaru.

Dominantným prvkom vstupnej časti je presklená fasáda cez dve podlažia so vstupným turniketom, veľkou centrálnou recepciou a otvoreným schodiskom. Nemocnicu tvorí veľa okien a presklených plôch, ktoré nebudú chýbať ani na operačných sálach.

14 špičkových operačných sál, urgentný príjem novej generácie, osem intímnych pôrodných izieb namiesto boxov, centrálna robotická prípravovňa liekov, zdravotná starostlivosť organizovaná v multidisciplinármych programoch, inovatívne procesy a moderné rádiodiagnostické vybavenie, jednolôžkový štandard pre pacienta či liečivé prostredie. Aj taká bude prvá koncová nemocnica novej generácie siete Svet zdravia, ktorá práve vyrastá na bratislavských Boroch.

Nemocnica bude poskytovať plánovanú i akútnu zdravotnú starostlivosť na najvyššej európskej úrovni, ktorá bude plne hradená z verejného zdravotného poistenia.

nemocnica

Nemocnica získala právoplatné stavebné povolenie v júli 2018, v auguste sa začalo s jej výstavbou a do konca tohto roka 2020 bola ukončená hrubá stavba. Následne sa využilo zimné obdobie na realizáciu stavebných prác v interiéri. Budova s hrubou podlažnou plochou takmer 53-tisíc štvorcových metrov bude evokovať obraz futuristického objektu, ktorý možno chápať aj ako symbol novej generácie zdravotnej starostlivosti na Slovensku.

Architektonický návrh budovy vychádza z medicínskych procesov, ktoré sa budú v nemocnici uplatňovať s dôrazom na vysoký komfort a bezpečnosť pacientov. Jeho autorom je holandské štúdio Dutch Health Architects, ktoré vyhralo medzinárodné výberové konanie a má za sebou už vyše 80 projektov nemocníc po celom svete.

Začiatkom roku 2019 sme sa zapojili do súťaže o zákazku Nemocnica novej generácie na Boroch s našim záchytným systémom proti pádu Würth. Po roku práce na projektovej príprave a príprave samotnej realizácie v spolupráci s realizačnou firmou Paull & P, a.s, zástupcami Developera Penta a samozrejme v úzkej kooperácií s projekčnou kanceláriou sme v Marci 2020 začali dodávať náš záchytný systém proti pádu na jednotlivé strechy a poschodia tohto unikátneho projektu. Čakali nás viaceré výzvy a optimalizácie, ktoré vznikli v rámci projektovej fázy a neobišli nás ani v rámci realizačnej fázy. Bolo potrebné prispôsobiť náš záchytný systém proti pádu tomuto unikátnemu projektu a nájsť pre Nemocnicu optimálne riešenia na potrebné aktualizácie a zmeny ktoré v čase nastali. Dôležitým aspektom pre nás a prioritnou úlohou s ktorou sa na náš projekčný tým špecialistov musel popasovať bolo hlavne nájsť vhodné a užívateľsky komfortné riešenia na zabezpečenie budúcich pracovníkov správy a údržby tohto objektu a jeho sofistikovaných zariadení, ktoré sú inštalované na strechách nemocnice a jej opláštení budovy. Ide o na Slovensku realizovaný unikátny projekt a sme hrdí, že sme mohli byť jeho súčasťou.

Autor: Peter Morvai / Projektový špecialista požiarnej ochrany spoločnosti Würth