Ako na vyblednutý lak či ryhy? Poradíme vám
Vonku je už jar plná žiarivých farieb, len vaše auto zostalo bez lesku? Práve teraz je ten správny čas mu dodať stratený šmrnc.
Vyblednutý lak či aj ryhy?
Aj vyblednutému laku na karosérii auta viete vrátiť lesk. No prv, než sa do toho pustíte samy, skontrolujte, či ide len o vyblednutý lak či je aj potrebná náprava rýh, ktoré sú v laku. Ak nájdete aj hlbšie ryhy, prípadne nemáte s leštením skúsenosti a nie ste si istý kompaktnosťou svojpomocného leštenia, radšej to nechajte na odborníka. „V domácich podmienkach sa dá vyleštiť auto kombinovanou politúrou na vyleštenie laku. V jednom kroku urobíte rozbrúsenie a vyleštenie laku. Pri jemnom zabrúsení do podkladu je lepšie využiť lakové ceruzky. Lakírnik lak rozbrúsi, vyleští a dofinalizuje lesk, pričom na to využije tri rôzne politúry,“ vysvetľuje náš odborník Würth. Domáce leštenie odporúča použiť len na ryhy, ktoré sú v laku. Hlbšie ryhy už vyžadujú lakírnika.
Ako zistiť (ne)bezpečnosť škrabanca
Hoci to niekedy vyzerá hrozivo, nie všetky škrabance sú na aute nebezpečné a vyžadujú lakírnika. Použitím leštiaceho prípravku – politúry, prípadne obyčajnou handričkou často odstránite nános farby a „škrabanec“ zmizne. „Ak je však poškodený lak a farba na väčšej ploche a presvitá základ, treba využiť služby lakírnika. Pre auto sú najnebezpečnejšie škrabance, ktoré už prešli lakom, farbou a aj základným nástrekom až do plechu,“ radí odborník. Aj preto pri otázke, čo prebrúsiť a čo už pretrieť, treba pozerať na hĺbku poškodenia. „Prebrúsiť odporúčame lak a farbu, pokiaľ ešte nie je vidieť základ. Pokiaľ je už vidieť základ, treba ísť k lakírnikovi,“ dodáva.